Translate

сряда, 10 април 2013 г.

Детайлното отразяване на самоубийства от медиите крие риск за предизвикване на т.н. „ефект на доминото“



Подробното отразяване на личните трагедии в средствата за масова информация може да отключи суицидно поведение сред много други хора, каза заместник-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева на дискусия с представители на медиите. Основната  тема бе: „Превенцията на суицидното поведение и ролята на медиите – практически утвърдени
европейски и световни практики“.
Инициатори на срещата бяха Министерство на здравеопазването,  Националният център за обществено здраве и анализи и Центъра по психично здраве – ВМА, а повода- зачестилите в България случаи на суицидно поведение. 
От думите на Нейчева стана ясно, че в много страни са приети етични кодекси на журналисти, съдържащи правила за отразяване на подобни събития. 
„Имаме идеята да вървим заедно с медиите в тази посока, бързо и ефективно да се намери решение на проблема, за да могат да се ограничават случаите на самоубийства”, каза тя и припомни, че според заключенията на международни здравни и медийни експерти, сензационното поднасяне на новините за суицидни прояви крие сериозен риск и най-вече изнасянето на насочващи детайли около начина на самоубийство, снимки на посегналите на живота си и др..
Регионалните здравни инспекции (РЗИ) в цялата страна провеждат конкретни програми за допълнително информиране на лекари, преподаватели, ученици и социални работници. Целта е да се обучат тези лица как да разпознават опасното поведение или евентуалното му развитие, както й какви мерки трябва да предприемат. 
В РЗИ, Центровете по психично здраве и болници са разкрити кабинети за безплатни психологически консултации. Вече действат  горещи телефонни линия за хора в риск.

Няма коментари:

Публикуване на коментар