Translate

вторник, 11 юни 2013 г.

Цветан Симеонов участва в консултациите на премиера с работодателите за подобряване на бизнес климата



Върху проблема с регулаторните режими се концентрираха в разискванията си ръководителите на работодателските организации и премиерът Пламен Орешарски в рамките на започналите в Министерския съвет консултации за приемане на мерки за подобряване на бизнес климата в страната.
В консултациите взе участие председателят на БТПП Цветан Симеонов, който изложи вижданията на БТПП за необходимите мерки, които трябва да се предприемат. Той насочи вниманието на участниците и към неотложната необходимост от възобновяване на тристранния диалог.
Съобщи, че по данни на премиера регистрационните режими у нас са 770 и изтъкна, че според БТПП кардиналното решение на проблема е въвеждане на електронното правителство. „Когато всички регулаторни режими се опосредят от електронното правителство, самата администрация ще бъде затруднена да извлича допълнителни неполагащи й се облаги. Така ще настъпи обстановка, в която много от режимите ще се окажат ненужни и ще отпаднат“, поясни Симеонов.
Дейността на администрацията трябва да бъде приведена на основата на електронно правителство, акцентира той. По думите е необходимо и освобождаване на държавата и държавните институции от изпълнението на функции, свързани с изразходване на държавни средства в направления, в които частни фирми и неправителствени организации оказват услуги.
„Ако държавата желае да провежда политика в определена област с държавни средства, това трябва да става с обществени поръчки, а не със създаване на административни звена“, категоричен е той.
По проблема с обществените поръчки председателят на БТПП изтъкна твърдата си позиция, че информацията за обществените поръчки трябва да бъде достъпна – да се обявява в Интернет, кандидатстването да става през Интернет и дори класацията да се извършва от компютър.
Засягайки темата за работата на контролните органи, подчерта, че дейността им трябва да бъде по-активна и ефективна.
Симеонов подчерта още, че законодателната дейност трябва да бъде извършвана на основата на спазване на принципа за оценка на въздействието на нормативните актове. Липсата на такава оценка се отчита като един от най-отрицателните фактори, препятстващи решенията за инвестиции в България.

По думите му, необходимо е по-широко включване на неправителствения сектор в управлението на съответните отрасли, включително и приемането на Закон за браншовите организации с ясен регламент за тяхното ангажиране в управлението на всички етапи – законодателство, предложения за промени на законодателството, предложения за усъвършенстване, оценка на въздействието, участия в оценяването на предложенията в търгове за обществени поръчки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар