Translate

сряда, 24 юли 2013 г.

От октомври ще се лекуваме, в която държава поискаме, но в рамките на ЕС



От 25 октомври т. г. влиза в сила новата директива за трансгранично здравно обслужване, която ще позволи на гражданите на ЕС да се лекуват, в която и да е държава в рамките на съюза.
Така пациентите ще имат право на лечение и изследвания без предварително одобрение и разрешение от здравните власти или осигурителни каси в собствената си държава.
Болните сами ще заплащат здравните услуги, за които впоследствие здравният фонд или здравното министерство ще им възстановява сумата, но само до стойността, която се плаща за същата услуга в неговата страна.
Директивата предвижда всяка държава да създаде точка за контакт - място, където трябва да се събира информация за видовете здравни услуги, цените и местата, на които те се предлагат. В България по план този администратор трябва да бъде здравната каса.
Европейската комисия ще прави проверки и ще следи за изпълнението на директивата в страните членки. Ако практиката не отговаря на записаното в директивата, може да има и наказателни процедури, коментира генералният директор, отговарящ за "Здравеопазване и права на потребителите" в ЕК Паола Тестори Коджи.
Всички европейски страни са имали на разположение 2 години, за да променят законодателството си така, че директивата да започне да работи от 2013 г.
От новите правила явно ще се облагодетелстват предимно гражданите на богатите европейски страни. За България успокоението е, че по този начин ще се влеят средства в местната здравна система.
У нас са подготвени промени в законите за здравето и здравното осигуряване, които обаче още не са одобрени дори на ниво парламентарни комисии. Не е ясно и как НЗОК ще може да събере и предоставя цялата нужна информация за възможностите за лечение на чужди граждани в България.

Няма коментари:

Публикуване на коментар