Translate

неделя, 24 ноември 2013 г.

Болниците да не лекуват пациенти, които имат възможност, но не плащат здравни осигуровки



Болничните лечебни заведения да бъдат освободени от отговорност да лекуват пациенти, които имат възможност да плащат здравни осигуровки, но не го правят.
Това е идея на МЗ, по която ще се работи, след като бъдат направени промени в няколко нормативни документа, съобщи във Варна здравният  министър д-р Таня Андреева.
Пациентите, които не плащат за здраве, въпреки че не са социално слаби, ще поемат разноските, ако им се наложи да ползват медицински услуги, а лечебните заведения ще им оказват здравна помощ само при животозастрашаващи състояния.След като идеята стане факт, болниците няма да имат притеснения да отказват диагностика на болни, които не са осигурени. По този начин ще бъдат избегнати фалити на лечебни заведения, обясни здравният министър. До края на март би трябвало да приключи разработването на методиката за Здравна карта, обясни д-р Андреева. В нея ще бъдат заложени много критерии като възраст на населението, инвалидизация, комплексност на здравните услуги и др. В нея няма механизми, по които едни лечебни заведения, в зависимост от собствеността им, да могат или да не могат да сключват договори с НЗОК, увери тя. Идеята е да се въведат правила, които преди всичко да защитават пациентите.
„Ако има болници, които да се чувстват в риск, защото не са изпълнили критериите, те имат достатъчно време да го направят”, каза още д-р Андреева.Тя увери още, че пари за инвитро процедури и ваксини - дейности, които преминаха от НЗОК  към МЗ, са заделени
в бюджета за догодина. Министърът разкри, че иска двойно повече средства за здраве, но обясни, че бюджетът по сектори се прави въз основа на макрорамка, която не позволява отпускането на повече пари.
„В здравеопазването отдавна не са правени сериозни реформи и колкото и пари да се вложат, те ще изтекат без сериозен резултат. Философията на правене на бюджета е бюджет за конкретни програми и политики. Ще има възможност и за работа по оперативни програми”, коментира д-р Андреева.

Няма коментари:

Публикуване на коментар