Translate

понеделник, 9 март 2015 г.

В здравеопазването ножът опря до кокала


Здравеопазването ни е в много тежко състояние. Ножът опря до кокала. На българина му тежи, от една страна, лошото качество на системата. От друга страна, ако видите причините, поради които здравеопазването се оценява като изключително лошо, е фактът, че то е много скъпо за нас. В момента, в който трябва да влезеш в болница, се започва изваждане на пари, хиляди левове, които човек трябва да отдели за избор на екип, медицински изделия и т.н. В един момент пациентите наистина са разочаровани от тази система и са отчаяни да плащат здравното си осигуряване. Ясно е, оттук нататък трябват сериозни реформи в полза на гражданите.
Разбира се, дори и сегашните осигуровки по никакъв начин не освобождават от отговорност държавата, а и изпълнителите на медицинска помощ да осигурят качество. Най-малкото, което трябва да се подсигури, е човешко отношение в системата. Трябва да си поставим и големия проблем в нашето здравеопазване. Големият проблем на нашето здравеопазване се нарича липса на средства. Според гражданите най-проблемните звена са болничната система и източването на НЗОК . Тежкият воденичен камък, за който ни критикува и Европейската комисия, се нарича нереформирана болнична система
Има огромен брой болници, който е нелогично голям на фона на територията на България, нелогично скъп и също толкова неефективен.
Най-голямата тежест на българските граждани е доплащането, изнудването, плащането под всякакви форми, несигурността и неяснотата какво човек трябва да намери в случай, че се разболее. Дали трябва да си продаде къщата, или какво друго трябва да се случи, за да има право първо на достоен живот и след това на достойни здравни грижи
Хората биха плащали допълнително за здраве, ако има гаранция, че от този момент нататък нито една стотинка няма да излиза от джоба им, когато влизат в болница. Ако има ясни гаранции, че лекарствата им ще бъдат по-евтини, че няма да доплащат за медицински изделия и т.н. Предполагам, че този процент ще се увеличи впоследствие, стига държавата наистина да изгради механизми да се гарантира, че здравеопазването ще стане по-достъпно. Много по-голям процент от хората, които работят и имат доходи, са готови да плащат още, стига обаче да имат гаранции какво ще получат срещу това.
В промените, които се подготвят в Закона за здравното осигуряване, се предвижда оценка на здравните технологии, която трябва да даде отговор на въпроса кои скъпи лекарства трябва да бъдат заплащани и кои не. Вторият фактор, който е крайно необходим, разбира се, са пари. Ето, хората казват: "Готови сме да плащаме повече пари за здравно осигуряване, стига да имаме гаранциите, че ще получим тези лекарства безплатно, ако ни се наложи да ги ползваме". Третият основен фактор е, че България е бедна държава, българите не са богати спрямо останалите европейски граждани.
Българската държава трябва да има механизми, чрез които да договаря подобри условия, по-добри цени на лекарствата, за да може да се лекуват повече хора. Това са също така заложени промени в Закона за здравното осигуряване, които предстои да бъдат гласувани. НЗОК трябва да има по-гъвкави възможности и механизми да договаря тези отстъпки. При всяка промяна в касата настъпват катаклизми. Да се надяваме, че тези рискове ще бъдат сведени до минимум, тъй като по мнение на юристи и на парламента настоящият управител би могъл да подписва документи все още, до избирането на нов. Да се надяваме, че тази ситуация няма да се използва за политическа игра и пациентите няма да останат без лечение само защото политиците играят на рискови карти и на "всичко коз" с живота на хората.

Няма коментари:

Публикуване на коментар