Translate

неделя, 14 февруари 2016 г.

Закриването на клиниките по инвазивна кардиология нарушава два международни стандарта в здравеопазването



Закриват 48 от 71 клиники по инвазивна кардиология

В националната здравна карта е заложено в България да останат само 23 инвазивни
кардиологии, алармираха от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). Международният стандарт за ефективен достъп до мрежа от инвазивни кардиологични болници и отделения е да съществува една такава лаборатория на всеки около 100 000 души е нарушен, както и Международният стандарт за навременен достъп до инвазивна кардиологична помощ предвижда всеки гражданин да има достъп до такава в рамките на 90 минути от първите усетени болки в гърдите, предхождащи инфаркт. Потенциална идея поставя и въпроса за финансовата загуба на инвеститорите, създали клиниките. Ето какво се казва в информацията публикувана на сайта на ЦЗПЗ:
-Част от тези звена са учредени като медицински центрове и специализирани болници, но има също и редица клиники и отделения в многопрофилни болници. В инвазивните кардиологии се диагностицират и лекуват заболявания на коронарни, каротидни и периферни съдове, в това число инфаркт на миокрада, ангина пекторис, периферни тормбози. При наличие на подходящи правила и обучен персонал, би могла да лекува и болни с мозъчносъдови заболявания, в това число инсулти.
Времето за реакция при острите коронарни инциденти, е от решаващо значение. За това колкото по-близо да пациентите са тези болници, толкова шансът за успех е по-голям.
Благодарение на относително високите цени на клиничната пътека, в България се разви национална мрежа от болници за инвазивно лечение на сърдечни заболявания, с каквато мрежа не могат да се похвалят и много от развитите страни. Резултатите са на лице. За последните 10 години смъртността от остър коронарен инцидент е намаляла три пъти. Значението на този факт е още по-голямо, като се има предвид, че сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смъртността у нас.
Инвазивната кардиология е модерно високотехнологично и високоефективно звено. Инвестицията за една от тях е от порядъка на няколко милиона лева. Закриването им поставя въпроса не само за финансовата загуба на инвеститорите. Затрудненият достъп на пациенти и отдалечаването, неминуемо ще се отрази негативно на смъртността, заради невъзможността за своевременно лечение на острите инциденти.
----
Все още няма отговор на въпроса защо Министерство на здравеопазването прави такава драстична мярка, нарушаваща куп международни стандарти и права на пациента. Формалното обяснение е, че кардиологичните болници източват НЗОК и това трябва да се спре. Въпреки че в някои болници наистина има противоречиви практики и вероятно източване, отговорното поведение е да се затегне контролът на монопола НЗОК върху изразходваните средства, а не да се затварят кардиологии на килограм. Не е далеч от ума да се сетим, че затворените болници ще са именно тези без политически чадър сред управляващото мнозинство в момента, а за останалите партийно-угодни болници ще остане още по-тлъста баница. Важно е да се спомене, че тук изобщо не става въпрос за деление между частни и държавни болници – както едните, така и другите могат да бъдат затворени, както и могат да източват НЗОК.
Резултатът от „реформата“: Инфаркт с предварително записване
Тук вече е логично да сложим думата реформа в кавички, тъй като гореспоменатите действия говорят по-скоро за антиреформа. Вместо Министерство на здравеопазването и управляващото мнозинство да реформират изначално монопола НЗОК и да дадат възможност и стимули за реален контрол върху разходите (а не само документален, какъвто е в момента) или пък да бъде тотално демонополизиран сектора, „реформата“ затваря болници без политическа протекция и оставя над 5 000 000 българи без навременен и ефективен достъп до инвазивна кардиология.

Рan.bg

Закриването на клиниките по инвазивна кардиология нарушава два международни стандарта в здравеопазването – достъп до медицинска помощ и навременност на същия този достъп. Международният стандарт за ефективен достъп до мрежа от инвазивни кардиологични болници и отделения е да съществува една такава лаборатория на всеки около 100 000 души. В държавите с изключително добре развита логистична и транспортна мрежа този стандарт може да бъде нарушен и да се премине към съотношение 1:200 000 или 1:300 000. България, обаче, не е такава държава – нито имаме медицински хеликоптери, нито магистралите ни са магистрали, да не говорим за второкласната и третокласна пътна мрежа.
Вторият нарушен стандарт е достъпът до инвазивна кардиология до 90 минути след усетена болка в гърдите и последващ инфаркт. Международният стандарт за навременен достъп до инвазивна кардиологична помощ предвижда всеки гражданин да има достъп до такава в рамките на 90 минути от първите усетени болки в гърдите, предхождащи инфаркт. Обърнете внимание, че това не са 90 минути от самия инфаркт или от повиканата линейка, а от усетените болки. Тоест, тук се включва цялото време по осъзнаване на опасността, извикване на спешна медицинска помощ, пристигането на линейката до пациента и преместването му в кардиологичната болница или отделение. Например, в Румъния линейките пристигат до пациента за максимум 10 минути, а в Германия – от 8 до 17 минути.
Замисълът на министерството: Да крадат само партийно-угодните болници?
Все още няма отговор на въпроса защо Министерство на здравеопазването прави такава драстична мярка, нарушаваща куп международни стандарти и права на пациента. Формалното обяснение е, че кардиологичните болници източват НЗОК и това трябва да се спре.Не е далеч от ума да се сетим, че затворените болници ще са именно тези без политически чадър сред управляващото мнозинство в момента, а за останалите партийно-угодни болници ще остане още по-тлъста баница. Важно е да се спомене, че тук изобщо не става въпрос за деление между частни и държавни болници – както едните, така и другите могат да бъдат затворени, както и могат да източват НЗОК.Резултатът от „реформата“: Инфаркт с предварително записване.
Тук вече е логично да сложим думата реформа в кавички, тъй като гореспоменатите действия говорят по-скоро за антиреформа. Вместо Министерство на здравеопазването и управляващото мнозинство да реформират изначално монопола НЗОК и да дадат възможност и стимули за реален контрол върху разходите (а не само документален, какъвто е в момента) или пък да бъде тотално демонополизиран сектора, „реформата“ затваря болници без политическа протекция и оставя над 5 000 000 българи без навременен и ефективен достъп до инвазивна кардиология.


Gramophon.com


Няма коментари:

Публикуване на коментар